Doğum sonrası gerekli-gereksiz bebek gereçleri listesi

Bu konu hakkında baya araştırmalar yaptığımı söylemek isterim şimdiye kadar aldığım herşeyi ve almayı düşündüklerimi burdan yazacağım alıp almama kararı sizlerin:)

1-Ana kucağı

Uzun araştırmalarım sonucu Tiny Love 3ü 1 arada Ana Kucağını tercih ettim. Bebeğimin şimdiye kadar nerdeyse en çok kullandığı eşyalarından biri diyebilirim. Öncelikle bu ana kucağının özelliği 3 pozisyonunun olması. Tam yatar yarı yatar ve oturmaya yakın diklikte 3 kademede ayarlayabiliyorsunuz. Kendiniz elinizle sallayabilir veya ayaklarını açarak sabit durmasını sağlayabilirsiniz. Üzerinde 2 oyuncağın asılı olduğu ışıklı, müzikli bi kısım var. Ayrıca ana kucağına titreşim özelliği koyulmuş ama pek işe yaradığını düşünmüyorum.  Defne ilk zamanlar biz salonda otururken hep içinde uyudu şimdilerde ise uyandığında ilk yarım saatini orada yarı yatar pozisyonda oyuncaklarıyla oynayarak geçiriryor. Ben çok memnunum.


2-Süt pompası


Benim çok işime yarayan ve aldığıma hiç pişman olmadığım ürünlerden biride Philips Avent Elektrikli Süt Pompası. Defne ilk doğduğu zaman sütüm azdı, sütümü bu pompayı kullanarak arttırdım. İlk zamanlar bebeğim sürekli uyanıp ağlıyordu acaba çocuk hastamı nesi var diye düşünürken sütümü sağdım ve azıcık çıktığını görünce nedenini anlamış oldum. Bunun dışında sütümü sağıp Defne'yi biberonla besledim ki biberona alışsın yabancılık çekmesin. Şimdide işyerinde sağıp eve gelip sütümü buzluğa atıyorum, ertesi güne babannemiz ben olmadığım vakitte sütünü biberondan içiriyor.

Marka konusuna gelince medela tavsiye edenleride çok duydum, ben Philips Aventten memnun kaldım içinden bir adet 150 ml alan biberonda çıkıyor. Fişle veya 4 adet kalem pil takılarakta kullanılabiliyor. 3- Oyun halısı

Oyun halısında bence herhangi bir marka alınabilir. Yeterki oyuncakları yumuşak olsun. Defne'yi 2. ayında oyun halısına koydum ilk zamanlar 5 dk ilgilendi sonraları yavaş yavaş süre uzadı ve 1 saat boyunca içinde oyalandığı zamanları bilirim iyiki varmış diyorum:) Şimdi ise dönmeye başladığından içine yatar pozisyonda koyduğum an kendi yüzüstü dönüp içinde kaya kaya ilerliyor (bizdekinin içi satenimsi kaygan bi kumaş) Şuanda bile baya iş görüyor diyebilirim. 

Oyun halısını 3 aydan başlayıp 6 aya kadar kullanabilirsiniz. 3aylık bi süreç bebeği oyalamak için uzun bi zaman dilimi yani verdiğiniz parayı hakediyor bence. Ama şunu söyleyebilirim pahalı ürünlere bakmayın renkli olsun ve oyuncakları yumuşak olsun yeterli. 
4-Kanguru ve sling

Evet ben bunların ikisinide aldım=) Şöyleki önce Neko wrap slingi aldım. Bu sling 5m uzunluğunda esnek bir kumaştan oluşuyor. Bağlaması biraz zahmetli, ben en fazla 5-6 kere kullandım. İyi yanları bebeğiniz küçükken içine koyup hem göğsünüzde onu hissediyorsunuz hemde kucakta taşındığından bebeğiniz çok mutlu oluyor. Ne var ki ben pek rahat edemedim hem dışarı çıktığımda slingi çıkarmak istersem çok uzun yerlere sürünüyor tekrar bağlamasıda dışarıda bu yüzden çok zor. Ayrıca defne içinde bi sağa bi sola yamuluyor oyüzden pek rahat edemedim. Ayrıca bebeğiniz içinde uyursa çıkarırken nedense mutlaka uyanıyor.Kanguruyu ise Momfortbaby kangurulardan tercih ettm. Onuda defne 6buçuk kilo olduğunda altına ince bir battaniyeyle oturtup kullanmaya başladık. Şuan için çok mutluyum defne içinden etrafı izlemeye bayılıyor hatta uykusu gelince küt diye uyuyor. Çıkarması takması çok kolay. Kesinlikle sağa sola yamulmuyor. Hatta bu ara bebek arabasıyla uğraşmaktansa tekken onu tercih ettiğim çok oluyor. Biz kangurumuzdan çok memnunuz.5- Bebek telsizi

Bebek telsizi ben almadım evimiz küçük diye kardeşimde daha önceden varmış kameralı olanından. Onu verince ihtiyacımın olmayacağını düşündüğüm şey epey işime yaradı. Defne kendi yatak odasında beşiğinde uyuyor sabah uykularında işlerimi halletmek için diğer odalara gittiğimde kameradan onu izleyebiliyorum eğer erken 30. Veya 45.dk da uyanırsa hemen müdahale edip pışpışlayarak tekrar uykuya dalmasını sağlıyorum. Ayrıca akşamları film izlemek için onun kapısını kapattığımdan uyanma ihtimaline karşı kameradan sürekli kontrol sağlayabiliyorum.
Evet bu yazımı güncelliyorum daha sonraları kardeşimden aldığım bebek telsizi bozulduğundan yenisini almak zorunda kaldık. Motorola bebek kamerasını uzun araştırmalarımız sonucunda almaya karar verdik. Aşağıdaki yazımda aldığımız kameradan biraz bahsettim okuyabilirsiniz.
http://bebegimicinmutluluk.blogspot.com.tr/2016/06/bebek-kameramz-motorola-mbp854.html

6- Mama sandalyesi

Biz mama sandalyesini Defne daha doğmadan almıştık. Hala ek gıdalara geçmediğimizden kullanamıyoruz. Aldığımız mama sandalyesi e-bebekten Joie markaydı. Kurulumunu yaptık. Sırt kısmının 3 ayar pozisyonu var. Ayak kısmı da aynı şekilde ayarlanabiliyor. Yüksekliğini de istediğiniz kademeye getirip kısaltıp uzatabiliyorsunuz. Silinebilir güzel bir kumaştan oturma minderi var ayrıca katlanabiliyor.
Ama bence bu kadar detaylı bir şeye gerek olduğunu düşünmüyorum sağlam ve bebeğin rahatça oturabileceği bir mama sandalyesi yeterli olur. Ben ilk heves biraz büyükçe detaylı bir şey tercih etmişim.7- Bebek termometresi

Biz Weewell dijital temassız termometreyi tercih ettik. Yıkama suyunun sıcaklığını, alından ateşini, oda sıcaklığını ölçmemde bana baya yardımcı oldu. Çocuğunuz için uzun süreler kullanılabilecek bir ürün. Bence herkes alından ateşölçer almalı çünkü bebeğimiz uyurken huzursuzken her anında 3 saniyede ateşini ölçmemizi sağlıyor. Çok gerekli bir ürün.

8- Bebek bezi çöp kovası

Defne 2 aylık olduktan sonra bezleri artık çöp poşetini koyduğumuz yerde çok kötü kokmaya başladı. Bizde her gün inip çöpleri atmadığımız için gidip bu çöp kovasından alalım kafamız rahat olsun koku falan olmasın dedik e bebekten Korbell marka bebek bezi çöp kovası aldık. Çok güzel hiç koku yapmıyor 4 gün bizi idare ediyor. Ama her gün çöp atıyorsanız çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü içine koymak için poşetini parayla satın almanız gerekiyor.


9- Bebek reflü yastığı

Alıp almamakta çok kararsız kaldığım ürünlerden biri. Bebeğiniz gece kusarsa boğulma tehlikesini bu yastık önlemiş oluyor ayrıca genellikle delikli dokusu sayesinde bebeklerde boğulmayı önlüyormuş. Biz defneyi ilk zamanlar hep yan yatırdığımızdan sonraları da kendi kafasını sağa sola çevirdiğinden alma gereği duymadım. Aşırı kusan bebeklere faydalı olduğunu okumuştum.10- Emzirme yastığı

Emzirme yastığı da çok kullanışlı biR ürün gibi görünse de defne kısa süreli emdiği için yani öyle saatlerce mememde durmak istemediğinden ben gerek duymadım. Ama eğer bebeğiniz memeye düşkünse bel ağrısından kurtulmak için almakta fayda var. Bunu doğumdan sonraya bırakın derim.


Aslında unuttuğum şeyler var mıdır bilemiyorum her şeyi denemeye çalışan bir anne olarak aklımda şimdilik bunlar kaldı sonraki günlerde doğum sonrası anneler için gerekli gereksiz bulduğum şeylere değineceğim. Aldığım bebek arabasını ayrı bir yazımda anlatmayı düşünüyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder